توری مش چیست؟

توری مش چیست؟

ممکن است بارها عبارت مش چیست را در صنعت ساختمان سازی شنیده باشید برای آشنایی با ماهیت مش فلزی یا توری های مش آشنا شوید با ما همراه باشید. توری مش به نوعی از توری مفتولی اطلاق می شود که برای ساخت آن از میلگردهای فولادی استفاده می کنند که به صورت طول و عرضی( تار و پودی) که دارای زاویه قائمه هستند به یکدیگر متصل می شوند. در مورد روش اتصال میلگردها به این شکل است که میلگردهای افقی را بر روی میلگردهای عمودی قرار می دهند و محل تقاطع آن ها را به وسیله جوش نقطه ای به همدیگر اتصال پیدا می کنند. این مسئله باعث می شود که میلگردهایی که به شکل عمودی و افقی قرار گرفته اند حرکت نکنند.

کاربرد توری مش چیست؟

توری های مش را در برخی موارد با عنوان مش مهندسی معرفی می شوند که در زبان لاتین Engineering Mesh گفته می شود و با علامت BRC MESH شناخته می شود. یکی از علت های اصلی استقبال مهندسان از این سازه ها استحکام بالا و تنوعی است که در ساخت آن ها وجود دارد. در دنیای ساخت و ساز کمتر سازه مهندسی وجود دارد که توانایی رقابت با توری مش را داشته باشد. از این محصول فوق العاده در زمینه های گوناگون صنعتی مانند صنعت ساخت و ساز و صنایع کشاورزی و دیگر صنایع استفاده می کنند.

مزایای استفاده از مش چیست؟

گسترده ترین کاربرد این توری ها در امور ساختمان سازی است  بتن در برابر تنش ها از قابلیت کششی نسبتا پایین برخوردار است.به کار گرفتن مش های فلزی باعث می شود که بازده استحکامی بتن را تا حد زیادی افزایش دهد.

 • توری مش از یک شکل هندسی برخوردار است که باعث افزایش مقاومت شبکه ای می شود و همین امر باعث سرعت بخشیدن در حین اجرای عملیات ساخت و ساز می شود. این موضوع باعث می شود که به میزان زیادی هزینه ها و مصرف میلگرد و زمان صرفه جویی به عمل آید. توری های مش براساس کارایی که دارند در مقایسه با دیگر محصولات مشابه از قیمت مناسبی برخوردار هستند.
 • از دیگر مزیت های توری های مش می توانیم به مقاومت بالا در برابر خوردگی، زنگ زدن و پارگی برخوردار است.
 • استفاده از این نوع توری ها باعث بهینه سازی در مصرف میلگرد می شود.
 • پاسخگویی به استانداردهای ساختمانی و به عنوان یک نگهدارنده ی برای فونداسیون بتن ها به شمار می رود.
 • توری های مش در مقایسه با مصالح مشابه از قیمت مناسبی برخوردار است و باعث کاهش هزینه ها در حمل و نقل و دیگر مخارج می شود.این توری ها از مقاومت فوق العاده ای برخوردار هستند و باعث می شوند که استحکام و دوام ساختمان ها افزایش پیدا کند.

آشنایی با انواع مختلف مش

در کل انواع مختلف مش به سه دسته تقسیم بندی می شوند که با عنوان فولادی ، آجدار، پنلی شناخته می شوند. اما دسته بندی دیگری برای انواع مختلف توری های مش وجود دارد که رایج تر است. در کل مش ها را براساس مفتول های به کار رفته در آن ها دسته بندی می کنند که شامل مفتول گالوانیزه، آهن و استنلس استیل می شوند. در ادامه به بررسی این نمونه ها خواهیم پرداخت.

معرفی انواع مختلف مش

 1. توری مش مفتول آهنی:
 2. این نوع از توری مش به صورت آجدار و ساده تولید می شود و از استحکام بالایی برخوردار است. این نوع توری را به استفاده از جوش مقاومتی به یکدیگر پیوند می دهند.

 3. توری مشی مشبک:

توری های مشی مشبک به نوعی از توری های فولادی اطلاق می شود که به شکل شبکه هایی از فولادهای افقی و عمودی که بر روی هم قرار گرفته اند طراحی شده است. این نوع توری ها را معمولا  در دو نوع سبک و سنگین تولید می کنند. این نوع توری ها را معمولا به وسیله ی دو روش ساخت شیت یا ورقه ای تولید می کنند. در مورد مواد به کار رفته در ساخت توری های مشی مشبک باید گفت که این محصولات را معمولا از طریق مفتول های گالوانیزه، استنلس استیل و پرکربن می سازند. شبکه هایی که در این توری ها وجود دارد به دو شکل ریز و درشت طراحی شده اند.

برای تولید توری های مشی مشبک نخست کلاف های مفتول 6.5 را تحت کشش قرار می دهند تا سایز آن ها به 2 تا 4 میلیمتری تبدیل شوند. پس از انجام این عملیات به کمک دستگاه های شاخه کن میلگردها را در اندازه های 3 تا 1 متری برش می دهند.

بعد از انجام این مراحل نوبت به این می رسد که میلگردها را در حالت مربعی بر روی همدیگر قرار داده و به شکل نقطه ای عملیات جوشکاری را انجام دهند. پس از انجام این مراحل توری ها را برای کاربرد در صنایع مختلف به بازار ارائه می کنند.

کاربرد توری مشی مشبک چیست؟

همان طور که در ابتدا اشاره کردیم توری های مشی مشبک در موارد زیادی کاربرد دارند.  یکی از مهم ترین آن ها استفاده در فونداسیون به جای آرماتوربندی می باشد. برای تشخیص بهترین کاربرد توری های مشی مشبک در صنایع مختلف از جمله ساخت و ساز باید به وسیله ی افراد متخصص و حرفه ای اندازه گیری و محاسبه شوند.

در مورد کاربرد توری مشی مشبک در صنعت ساختمان سازی باید گفت که استفاده ی گسترده ای دارد. این کاربرد ها شامل ساخت سازه های پیش ساخته ی بتنی جهت پی، سقف و دیوارها است. توری های مشی مشبک از ابعاد متنوعی برخوردار است از این رو یک گزینه ی مناسب جهت حصارکشی اماکن مختلف از جمله کارخانه ها، انبارها و دیگر فضاهای دیگر به شمار می رود. از دیگر موارد استفاده ی جالب توری های مشبک می توانیم به استفاده از آن ها در ایجاد سقف های کامپوزیت و کانال سازی برای ساخت سقف های مترو اشاره کرد. این نوع توری را برای ساخت تونل ها، شبکه های آبرسانی و صنعت پل سازی به کار می برند.

 1. توری مش گالوانیزه:

یکی از انواع مختلف مش مدل گالوانیزه ی آن است که به صورت یک مجموعه ی مشبک از مفتول های با روکش گالوانیزاسیون به شیوه ی گرم ساخته شده است. از ویژگی های این نوع مش مقاومت بالا در برابر خوردگی و زنگ زدگی است از این رو آن را برای ساخت سازه های زیر ساختی استفاده می کنند. این نوع از توری های مش را با استفاده از میلگردهای فولادی با سایزهای متفاوت می سازند. این محصول از استحکام بسیار بالایی برخوردار است و به همان اندازه نیز فاقد انعطاف پذیری است.


 1. توری مشی فلزی:

توری مش یا توری جوشی به یک نمونه از توری اطلاق می شود که از جنس مفتول ساخته شده و ساختار آن طریق اتصال میلگرد های فولادی که به صورت تارو پودی که به  پارالل یا موازی  نیز معروف است ایجاد شده است. این میلگردها  به صورت زاویه 90 درجه به همدیگر وجود دارند. این نوع توری را با عنوان مش مهندسی نیز می شناسند که علت توجه مهندسان به آن پایداری و استحکام و تنوع این محصولات است.

یکی از مهم ترین کاربردهای مش فلزی استفاده از آن ها برای مسلح سازی بتن ها است. با توجه به اینکه بتن ها در برابر تنش های کششی ضعیف هستند با استفاده از توری های مش فلزی پایداری بتن را در برابر کشش افزایش می دهند. این توری ها به دلیل برخورداری از شکل هندسی مناسب مقاومت شبکه ای را افزایش می دهد که موجب بالا رفتن سرعت در صنعت ساخت و ساز می شوند.

توری های مش فلزی را به شکل گسترده ای در صنایع مختلف مانند معدن، کشاورزی و باغداری، حصارکشی، صنعت معدن، صنایع غذایی و…. به کار می برند. از دیگر کاربردهای آن می توانیم به استفاده از آن در صنعت معماری و دکوراسیون اشاره کنیم. این نوع توری ها را می توان به عنوان دیوارهایی با استحکام و دوام فوق العاده ای برخوردار هستند. وجود چشمه هایی به شکل مربع باعث می شود که هوا به سادگی از آن عبور کند به این ترتیب در هنگام وقوع حریق مسیر آب را سد نمی کند از این رو گزینه مناسبی برای ساخت حصار حیوانات نسبتا بزرگ محسوب می شود.

عوامل موثر بر قیمت توری مشی فلزی چیست؟

همان طور که در ابتدا اشاره کردیم توری های مش فلزی در انواع مختلفی تولید می شوند که باعث می شود قیمت این نوع توری ها متفاوت باشد در ذیل به صورت مختصر به این عوامل اشاره خواهیم کرد:

 • یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار ضخامت میلگردهای به کار رفته در ساخت است.
 • سایز چشمه های به کار رفته در توری ها
 • نوع میلگرد های آهنی به کار رفته در ساخت از لحاظ ساده یا آجدار بودن آن ها
 • پوشش توری ها نیز یکی از فاکتورهای مهم است از نظر گالوانیزه، سیاه یا استنلس استیل بودن
 • نوع برند مفتول به کار رفته برای تولید توری می باشد.اینکه آیا این مفتول ها ورارداتی هستند یا خارجی.

توری مش استنلس استیل:

این نوع یکی از انواع مختلف مش است که به وسیله ی فولاد ضد زنگ و عنصرهایی با آلیاژ بالا تهیه می گردند از همین رو در برابر اتمسفر دما و حرارت بالا و خوردگی ، پوسیدگی از مقاومت بالایی برخوردار هستند.

این نوع توری مش به عنوان یک گزینه ی مناسب برای استفاده در محیط های مرطوب و مکان هایی که دمای هوا بسیار بالا است پیشنهاد می شود. از دیگر ویژگی های توری های مش استنلس استیل این است که در برابر فرسایش شیمیایی و فیزکی از خود مقاومت نشان می دهد.

پایداری بالا در برابر مواد اسیدی و قلیایی از خود نشان می دهد. این نوع از توری های مش از کشش یافتگی پایین برخوردار هستند. این محصولات را برای استفاده در صنایع حساس مانند نفت و گاز، خودروسازی و هوا فضا، رنگ سازی و …. به کار می برند.

آشنایی با نحوه تولید مش

تولید مش و توری مفتول از یک ساختار شبکه ای برخوردار است. شکل شبکه ای توری از بافتن یا جوش به وجود می آید.توری های مش را با استفاده از دو شیوه ی جوشکاری نقطه  ای و مفتولی می سازند. اندازه گیری مقاومت توری های مش براساس قطر آن ها سنجیده می شود. هر اندازه که قطر این توری ها بیشتر باشد بالطبع از مقاومت بالاتری نیز برخوردار هستند.

نحوه تولید مش چگونه است

این توری ها از میلگردهای فولادی که به شکل تار و پودی یا موازی به همدیگر متصل می گردند تولید می شوند. در ادامه ی نحوه ساخت مش باید بگوییم که روش ساخت این توری ها  از اتصال مفتول ها  به شکل عمودی و افقی بر روی یکدیگر قرار می باشد. سپس با کمک جوش این توری ها را به همدیگر متصل می کنند.

درباره ی مراحل اصلی توری مش باید گفت که این عملکرد به وسیله ی شیت ها و ورقه  انجام می گیرد .ابعاد این ورق ها 6 در 2 متر و 20 سانت می باشد. برای ساخت این نوع توری ها می توان از مفتول های ساده و آجدار استفاده کرد. معمولا جنس این میلگردها  ها از میان سیاه پرکربن، ضد زنگ یا گالوانیزه انتخاب می شوند. در صورتی که مفتول سیاه پر کربن برای ساخت توری مش مورد استفاده قرار بگیرد باعث عدم انعطاف پذیری آن می شود.

نحوه تولید مش به روش اتوماتیک

روش دیگری برای تولید مش وجود دارد.به این روش تولید مش به روش اتوماتیک گفته می شود.در روش اتوماتیک برای تولید توری های مش از مفتول های سیاه یا گالوانیزه استفاده می کنند.این نکته ار باید بدانیم ضخامت مفتول بایست تعیین شود.

در این روش فاکتور های زیر مد نظر است:

 • میزان ضخامتی  مد نظر مشتری
 • نوع دستگاه و مکانی  که توری مش در آن استفاده می شود

بعد از مشخص کردن این موارد توری را در دستگاه مخصوص قرار  می دهند. انحناهایی که در آن وجود دارد را از بین می برند. بعد از این مرحله می توان از روکش دهی استفاده کرد. بعد از روکشی احتیاج به رنگ آمیزی  از بین می رود. البته این امر بستگی به کاربرد در مکان مورد نظر و نیاز کاربران دارد.

فاکتورهای مهم در نحوه قیمت گذاری مش

همان طور که قبلا هم اشاره کردیم توری های مش از تنوع بالایی برخوردار است.مواردی در نحوه قیمت گذاری مش وجود دارد که قصد داریم در ادامه به آن اشاره کنیم. برای قیمت گذاری توری های مش به پارامترهایی نظیر ضخامت، اندازه ی چشمه ها و نوع بافت توری های مش توجه می شود. انواع مختلف توری های مش شباهت زیادی به همدیگر دارند. عوامل تاثیر گذار دیگر برای قیمت گذاری مش عواملی چون مقاومت در برابر حرارت، زنگ زدگی، خوردگی می شود.

مهم ترین موارد موثر در نحوه قیمت گذاری مش

لیست قیمت توری مش در سایت فولاد صنعت زمانی
لیست قیمت توری مش در سایت شهرمفتول
لیست قیمت توری مش در سایت آهن تخفیف

اولین موردی که در هنگام خرید و نحوه قیمت گذاری مش بسیار حائز اهمیت می باشد موارد زیر می باشد:

 • ضخامت مفتول ها
 • ابعاد چشمه ها و سورخ های موجود در توری
 • نوع مفتول عاج دار یا ساده دار

یکی دیگر از فاکتورها که تاثیر بسیار زیادی بر قیمت توری های مفتولی دارد نوع پوشش آن ها است.این پوشش ها می تواند به شکل سیاه، استنلس استیل و گالوانیزه باشد. نوع گالوانیزه از بقیه گرانتر است.علت گرانتر بودن نوع گالوانیزه را می توان مقاومت بالا و آلیاژ به کار رفته دانست.فاکتور دیگر در نحوه قیمت گذاری مش سایز مفتول می باشد،اندازه مفتول یا میلگردهای به کار رفته  در توری مش بسیار مهم می باشد.اندازه چشمه ها هم مهم می باشد.آیا چشمه ها کوچک یا بزرگ است.

همراه با ما در قلب بازارآهن شبکه های اجتماعی:👇

https://zamanilink.ir :🌐
مشاهده همه اخبار
مشاهده لیست قیمت های آهن آلات
منبع زمانی استیل
mr moghadam seo
دیدگاه کاربران
22 دیدگاه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.